Scroll
Ako pomôcťDokumentyAktivityProjektyKontakt2% z daní
OZ AUTISTrenčianske Autistické Centrum - ProAutisZákladná škola2% z daneAktuálneOchrana osobných údajov
Úvodná stránkaMenu2DokumentyKrízový plán
Metodické usmernenie Špecializované zariadenie – Trenčianske autistické centrum PRO AUTIS
Ochrana klientov a zamestnancov pred ochorením COVID-19 Platná od: 7.5..2020 Účinná od: 11.5.2020
 

Krízový plán na predchádzanie a riešenie mimoriadnej udalosti v súvislosti s nebezpečenstvom šírenia ochorenia COVID-19 spôsobenej koronavírusom (SARS-CoV-2)
v zariadení sociálnych služieb (Otvorený dokument)


Meno Funkcia Dátum Podpis
Spracoval: Mgr. Helena Vlnková riaditeľ 7.5.2020
Schválil: Mgr. Helena Vlnková riaditeľ 7.5.2020

 
PRVÁ ČASŤ
ÚVODNÉ USTANOVENIA

Článok 1
Účel vydania
 

1.1 Účelom vydania tejto smernice (metodického pokynu) ZSS je:
- zabezpečenie koordinovanej informovanosti ohľadom rizík spojených so šírením infekcie spôsobenej koronavírusom (ďalej „COVID-19“);
- vytvorenie podmienok pre prevenciu negatívneho dopadu a stresu prijímateľov sociálnych služieb (ďalej aj „klienti“), ich rodinných príbuzných a známych, ako aj zamestnancov a manažmentu zariadenia sociálnych služieb (ďalej „ZSS“);
- formulácia preventívnych opatrení, ktoré smerujú k zabráneniu šírenia ochorenia COVID-19 a postupov pri výskyte podozrivých a potvrdených prípadov koronavírusu u klientov alebo zamestnancov zariadenia.

1.2 Metodické usmernenie je integrálnou súčasťou postupov a pravidiel prevencie krízových situácií a určenia postupov a pravidiel pri používaní prostriedkov netelesného obmedzenia a telesného obmedzenia v ZSS, v súlade s ustanovením §10 a kritériom 2.6 podmienok kvality poskytovaných sociálnych služieb podľa prílohy č. 2 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o sociálnych službách“).

1.3. Poskytovanie sociálnej služby vychádza z princípov zachovania ľudskej dôstojnosti a autonómie prijímateľov sociálnych služieb, z rešpektu k ich názorom a rozhodnutiam. Poskytovateľ sociálnej služby preto aj v čase krízových situácií vytvára podmienky k podpore a zachovaniu základných ľudských práv a slobôd všetkých osôb v ZSS.

 
Článok 2
Súvisiace predpisy a usmernenia

2.1. Poskytovateľ sociálnych služieb sa vzhľadom na dosiahnutie účelu smernice riadi najmä nasledovnými predpismi:
- Nariadenie vlády č. 77/2020 Z. z. na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie;
- Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu;
- Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov;
- Zákonom NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

2.2 Poskytovateľ sociálnych služieb postupuje pri výkone preventívnych a krízových opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 podľa odporúčaní, záväzných postupov a usmernení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej „MPSVR SR“), Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR a ďalších subjektov verejnej správy, ktoré sú zverejnené na webovom sídle MPSVR SR.1


1 Por. https://www.employment.gov.sk/sk/koronavirus-pracovna-socialna-oblast/socialne-sluzby/

2.3 Za týmto účelom riaditeľ zariadenia alebo ňou poverená osoba denne sleduje aktuálne informácie na webovom sídle MPSVR SR a ďalších relevantných inštitúcií.

 
Článok 3
Osobitý charakter predpisu – otvorenosť

3.1 Vzhľadom na skutočnosť, že odporúčacie a záväzné postupy, usmernenia a informácie pre poskytovateľov sociálnych služieb sa v súlade s opatreniami krízových štábov neustále menia a aktualizujú, je tento dokument chápaný ako otvorený a podľa potreby je nevyhnutné ho aktualizovať, dopĺňať a meniť.

3.2 Zmeny v dokumente budú vyznačené farebne kvôli lepšej prehľadnosti. Zamestnanci a klienti budú o nich pravidelne informovaní. Zodpovednosť za informovanie o zmenách má riaditeľ .


DRUHÁ ČASŤ
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 4
Informovanosť o víruse a ochorení COVID-19

4.1 Základným predpokladom úspešnej prevencie sú dostupné a zrozumiteľné informácie ohľadom rizík súvisiacich s novým koronavírusom, spôsoboch jeho prenosu, príznakoch ochorenia COVID-19 a preventívnych opatreniach.

4.2 Za koordinovanú informovanosť je v ZSS zodpovedný riaditeľ. Náležitá informovanosť je dôležitá pre všetkých zamestnancov zariadenia, klientov ako aj ich rodinných príbuzných a známych. Riaditeľ zabezpečí, aby informovanosť bola pre všetkých zrozumiteľná a dostupná.

4.3 SARS-CoV-2 je respiračný vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. K prenosu dochádza primárne kontaktom s infikovanou osobou, ktorá najmä pri hovorení, kašľaní a kýchaní šíri infekčné kvapôčky do svojho okolia. Prenos je možný tiež predmetmi čerstvo kontaminovanými sekrétmi infikovaného človeka. Vírus sa podarilo izolovať zo vzoriek odobratých z dolných dýchacích ciest, ale aj zo sterov z nosohltana aj hrdla, v sére, krvi, v slinách, moči a stolici.

4.4 Testovanie na prítomnosť koronavírusu sa môže realizovať aj preventívne. Samotné testovanie ešte neznamená, že niekto v ZSS je nositeľom vírusu.

4.5 Príznaky ochorenia COVID-19 sú najmä:
- teplota nad 38°C (pozor! u starších a imunitne oslabených klientov môže telesná teplota zostať nízka, preto treba zvážiť aj iné príznaky a poradiť sa s lekárom),
- kašeľ,
- sťažené dýchanie (tzv. dýchavica, klient nevie dokončiť nádych – ľudovo „nevie sa dodýchnuť“, prípadne má zrýchlené dýchanie),
- bolesť svalov
- únava.

Vo všeobecnosti môže táto infekcia spôsobiť závažnejšie príznaky u klientov s oslabeným imunitným systémom, a to najmä:
- seniorov nad 70 rokov,
- klientov s chronickým ochorením (onkologické ochorenie, pľúcne ochorenie, srdcovo- cievne ochorenia),
- klientov liečených imunosupresívnymi (imunitný systém potláčajúcimi) liekmi.

4.6 Nakoľko súčasne s týmto ochorením prebieha aj každoročná sezónna epidémia chrípky a iných respiračných infekcií, je možné, že podobné príznaky môžu súvisieť aj s iným respiračným infekčným ochorením, preto je potrebné zachovať rozvahu a kontaktovať všeobecného lekára, alebo v prípade nejasností hygienika príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) a riadiť sa ich usmerneniami.

 
Článok 5
Prevencia šírenia vírusovej infekcie a ochorenia COVID-19

5.1 Všeobecné zásady šírenia respiračných chorôb

Najlepším spôsobom, ako zabrániť nákaze, je vyhnúť sa expozícii (t. j. stretnutiu) s infikovaným človekom alebo expozícii s vírusom. Všeobecné zásady, ktoré pomáhajú zabrániť šíreniu respiračných vírusov, vrátane SARS-CoV-2, sú nasledovné:
- vyhnúť sa úzkemu kontaktu s ľuďmi s akútnym respiračným ochorením;
- skrátiť pobyt v priestoroch, kde sa nachádza veľké množstvo ľudí;
- často si umývať ruky teplou vodou a mydlom (najmä pri priamom kontakte s chorými
alebo izolovanými pri čakaní na výsledky v prostredí zariadenia sociálnych služieb alebo ich okolí); ak mydlo s dezinfekčným účinkom v dávkovači nie je dostupné ako ďalší stupeň po umytí rúk je vhodné použiť dezinfekčný gél na báze alkoholu;
- účinnosť umývania rúk možno zvýšiť použitím dezinfekčného mydla s virucídnym účinkom.
Dezinfekcia je v ZSS realizovaná v súlade s Prílohami č. 3 a 4 tohto dokumentu.

5.2 Umývanie rúk

5.2.1 Zamestnanci ZSS by si mali umývať ruky najmä:
- pred odchodom z domu,
- pri príchode do práce,
- po použití toalety,
- po prestávke a denných pracovných činnostiach,
- pred prípravou jedla a nápojov,
- pred a po konzumácii jedla a nápojov, vrátane desiat,
- po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
- pred odchodom z práce,
- pri príchode domov,
- po každom priamom kontakte s chorým alebo izolovaným klientom.
Dôležité je nepoužívať spoločné uteráky, predmety osobnej potreby a dodržiavať zásady dezinfekcie povrchov v zmysle prevádzkového poriadku a po každej činnosti, pri ktorej došlo k ich kontaminácii a vetrať.

5.2.2 Klienti ZSS by si mali umývať ruky najmä:
- po použití toalety,
- pred a po konzumácii jedla a nápojov, vrátane desiat,
- po návrate do vnútorných priestorov zariadenia z vychádzky (v areáli zariadenia),

- po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
- po návrate do ZSS z pobytu mimo zariadenia,
- pred a po návšteve nemocnice, lekára.
Dôležité je nepoužívať spoločné uteráky, predmety osobnej potreby.

5.3 Prekrytie horných dýchacích ciest (tvárové rúška)

5.3.1 V súlade s nariadením hlavného hygienika SR je dôležitým preventívnym opatrením zákaz vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (tvárové rúška), ktoré poskytuje bariérovú ochranu pred kvapôčkovou nákazou. Je dôležité, aby rúško bolo nasadené podľa pokynov výrobcu.

5.3.2 Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti (nikdy neodstraňovať rúško uchopením rúška jeho časťou pokrývajúcou tvár) a zlikvidovať rúško ako infekčný odpad. Po odložení rúška do odpadu je potrebné vykonať hygienu rúk.

5.3.3 ZSS zabezpečí pre všetkých pracovníkov a klientov dostatočné množstvo ochranných rúšok.

5.3.4 Inštrukcie ohľadom adekvátneho používania rúšok v ZSS koordinuje riaditeľ.

5.3.5 Výnimky z nosenia rúšok budú starostlivo zvážené vzhľadom na osoby s poruchami autistického spektra, v úzkej spolupráci odborných zamestnancov s danou osobou, jej rodinnými príbuznými a v prípade potreby aj s lekárom a inými osobami. O výnimkách z nosenia ochranných rúšok budú informovaní aj ostatní klienti a všetci pracovníci ZSS.

5.4 Zákaz návštev a odporúčanie k obmedzeniu pohybu klientov mimo areálu zariadenia

5.4.1 Poskytovateľ sociálnej služby v zariadení poskytujúcom ambulantnú sociálnu službu rešpektuje zákaz návštev a postupuje v súlade s Odporúčaním k obmedzeniu pohybu v ambulantných zariadeniach sociálnych služieb v súvislosti s prevenciou šírenia ochorenia COVID-19.2

5.4.2 O týchto opatreniach informuje ZSS nasledovným spôsobom:
- na nástenke vo vestibule zariadenia,
- stručnými oznamami na viditeľných miestach vo verejne dostupných priestoroch v zariadení,
- osobnou komunikáciou s klientmi,
- elektronickou, telefonickou komunikáciou s ich rodinnými príbuznými,
- informovaním na svojom webovom sídle.

5.4.3 Pri komunikácii zákazu návštev a odporúčaní k obmedzeniu pohybu mimo areálu zariadenia je potrebné pri vysvetlení ich obsahu a dôležitosti použiť metódy a techniky sociálnej práce v oblasti komunikácie, a to v závislosti od fyzických a duševných možností a schopností konkrétneho klienta porozumieť týmto zákazom.

5.4.4 Veľmi dôležité je v ZSS počas nebezpečenstva šírenia ochorenia COVID-19 dodržiavať zakáz návštev. Ani vo výnimočných prípadoch nepovoliť návštevy príbuzným, ktorí vykazujú známky respiračnej infekcie.

5.5 Ochranné pomôcky

5.5.1 ZSS je povinné plniť ochranné preventívne opatrenia a bezplatne zabezpečiť a poskytovať ochranné pracovné pomôcky ako aj ochranné pomôcky pre prijímateľov sociálnej služby. Zodpovednosť v ZSS za toto opatrenie nesie riaditeľ. Evidenciu o poskytnutí ochranných pomôcok vedie riaditeľ.

5.5.2 V prípade nedostatku ochranných pomôcok, zodpovedná osoba bezodkladne požiada o výpomoc na príslušnom vyššom územnom celku.

5.6 Preventívna kontrola zdravotného stavu klientov

5.6.1 Každé ráno pri preberaní klienta bude kľúčový pracovník kontrolovať zdravotný stav klientov – príznaky respiračného infektu. Do 9:00 hod. bude každé ráno informovať o zdravotnom stave klientov riaditeľa ZSS.
5.6.2 V prípade, že bude klient ZSS vykazovať akýkoľvek klinický príznak respiračného infektu, bezodkladne riaditeľ privolá zákonného zástupcu klienta, ktorý je povinný zabezpečiť lekárske vyšetrenie.

 
Článok 6
Opatrenia v prípade podozrenia na respiračnú infekciu

6.1 V prípade ochorenia je základnou prevenciou šírenia vírusu izolácia chorého a zabránenie jeho kontaktov pred, ako aj po vypuknutí ochorenia v období jeho nákazlivosti (t. j. 14 dní resp. podľa usmernenia lekára).

6.2 Osoby s akútnym respiračným ochorením by mali dodržiavať respiračnú hygienu – dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od iných osôb, zakrývať si ústa a nos vreckovkou alebo papierovým obrúskom.

 
Článok 7
Riešenie situácie s výpadkami pracovníkov

7.1 V ZSS je dôležitá intenzívna podpora jeho vedenia, rovnako všetkých pracovníkov, osobitné oceňovanie ich práce. Za účelom zmiernenia psychických a iných negatívnych dôsledkov krízovej situácie je im sprostredkovávané poskytovanie externej supervíznej podpory.

7.2 Pred nástupom do práce riaditeľ meria teplotu každému zamestnancovi, a to ešte pred vstupom do budovy ZSS. V prípade zvýšenej teploty nie je umožnené zamestnancovi vstúpiť do budovy ZSS. Tento je povinný kontaktovať svojho lekára za účelom posúdenia zdravotného stavu.

7.4 V prípade výpadku takého množstva zamestnancov, že by nebolo možné zabezpečiť chod prevádzky ZSS, nahlási riaditeľ príslušnému Okresnému úradu nedostatok personálnych kapacít v štruktúre podľa druhu najnáročnejšej činnosti, ktorú vykonávajú. Okresný úrad koordinuje a organizačne zabezpečuje dopĺňanie personálnych kapacít.

7.5 Pri riešení nedostatku personálnych kapacít spolupracuje ZSS s miestnou samosprávou. V prípade potreby riaditeľ požiada obec (mesto) o poskytnutie dostupných personálnych kapacít na zabezpečovanie obslužných činností.


Článok 8
Postup pri podozrení na ochorenie COVID-19 u zamestnanca

8.1 Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je od 2 – 14 dní. Z tohto dôvodu zamestnanci, ktorí boli vystavení kontaktu s človekom s potvrdeným ochorením COVID-19, majú byť bezodkladne izolovaní v domácom prostredí počas 14 dní od posledného kontaktu s chorou osobou, nakoľko sa v priebehu tohto obdobia môže u nich vyvinúť ochorenie s príznakmi.

8.2 Zamestnanec ZSS je o kontakte s človekom s potvrdeným ochorením COVID-19 povinný telefonicky informovať riaditeľa ZSS.

8.3 Zamestnávateľ je vzhľadom na povinnosť predchádzať rizikám z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci oprávnený vyzvať zamestnanca, aby sa podrobil vyšetreniu u všeobecného lekára (ktorého má kontaktovať najskôr telefonicky a podľa inštrukcií buď prísť na vyšetrenie alebo zostať v domácej izolácii), najmä ak je dôvodné podozrenie nebezpečenstva vzhľadom k vykonávanej práci alebo má zamestnávateľ podozrenie, že zamestnanec nie je spôsobilý vykonávať prácu pre možnosť ochorenia COVID-19. O prípadnom nariadení karantény, t.j. izolácie, jej trvaní a ukončení rozhoduje príslušný RÚVZ, ktorý je povinný podať zamestnávateľovi na jeho žiadosť informáciu o tom, že zamestnancovi bola karanténa nariadená.

8.4 V prípade, že je zamestnancovi nariadená karanténa, ide o prekážku v práci na strane zamestnanca, pri ktorej mu prislúcha náhrada mzdy alebo platu rovnako ako v prípade, keď je dočasne práce neschopný.

8.5 V prípade potvrdenia ochorenia COVID-19 u zamestnanca sú v ZSS izolovaní všetky ostatné osoby, ktorí prišli s chorým zamestnancom do kontaktu, ak tak určí hygienik RÚVZ. Všetky priestory a povrchy, v ktorých sa chorý zamestnanec nachádzal, musia byť následne dôkladne dezinfikované za použitia virucídneho dezinfekčného prostriedku podľa dezinfekčného plánu prevádzkového poriadku ZSS a usmernenia pracovníka RÚVZ. Ak RÚVZ nerozhodne inak, postupuje sa podľa „Protokolu postupu v prípade podozrenia nákazy v zariadení“ (pozri Príloha č. 2).

 
Článok 9
Postup pri podozrení na ochorenie COVID-19 u klienta

9.1 V prípade, ak je podozrenie na ochorenie COVID-19 u klienta, je zodpovedným zamestnancom ZSS informovaný riaditeľ, ktorý okamžite kontaktuje zákonného zástupcu klienta a ten následne je povinný kontaktovať klientovho pediatra , ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

9.2 Zákonný zástupca klienta je povinný informovať riaditeľa ZSS o postupe pediatra a o jeho odporúčaniach.
9.3 Personál je o jednotlivých postupoch vzdelávaný podľa vnútorných predpisov a pokynov RÚVZ.


Článok 10
Manipulácia s odpadom

10.1 Všetok odpad, s ktorým bola nakazená osoba v styku, vrátane použitých vreckoviek, inkontinenčných podložiek a ďalších predmetov znečistených telesnými tekutinami, má byť vložený do plastových vriec na odpad a zviazaný. Plastové vrecia, ktoré sú používané pre tento druh odpadu, musia mať maximálny objem 0,1 m3 a silu minimálne 0,1 mm. Tento odpad je povinnosť zatriediť do kategórie nebezpečný a v súlade s legislatívou s ním nakladať. Pri narábaní s týmto odpadom sa musia používať OOPP.


Článok 11
Zloženie krízového tímu a dôležité kontakty

11.1 Za účelom zabezpečenia preventívnych, a v prípade potreby aj represívnych opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v ZSS, ako aj zabezpečenia realizácie plánu krízových opatrení, riaditeľ ZSS menuje vybraných zamestnancov za členov krízového tímu. Zoznam členov krízového tímu tvorí prílohu č. 1 tohto metodického usmernenia.


TRETIA ČASŤ
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

1. Metodický pokyn je záväzný pre všetkých zamestnancov, ktorí sú povinní sa s ním preukázateľne oboznámiť.

2. Kontrolou jeho dodržiavania a realizovania je poverený riaditeľ.

3. Metodický pokyn nadobúda platnosť dňom vydania. V tlačenej podobe je uložený k nahliadnutiu a k dispozícii:
a) v kancelárii riaditeľa,
b) na nástenke vo vestibule ZSS.

4. Metodický pokyn je zverejnený na webovom sídle ZSS, najneskôr do 7. mája 2020.
Zoznam príloh

Príloha č. 1 Zoznam a kontakty členov krízového tímu a iné dôležité kontakty Príloha č. 2 Protokol postupu pre prípad podozrenia nákazy v zariadení
Príloha č. 3 Záznam z výkonov preventívnych opatrení k zabráneniu šírenia Koronavírusu s použitím dezinfekčných prostriedkov (personál ZSS)
Príloha č. 4 Záznam z výkonov preventívnych opatrení k zabráneniu šírenia Koronavírusu s použitím dezinfekčných prostriedkov (personál ZSS)


Príloha č. 1

Zoznam a kontakty členov krízového tímu a iné dôležité kontakty


Meno: Mgr. Helena Vlnková           Telefón:  0907 987 884        E - mail: Helena.vlnkova@autis.sk                  Podpis
           PhDr. Zuzana Oravcová                      0903 268 644                        Zuzana.oravcova@autis.sk
           Miriam Fraňová                                    0903 903 741                       Franovamiriam1@gmail.com
 

Kontaktná osoba na odpovedanie otázok:
Dohodnutá forma komunikácie
(informovanosti zamestnancov/rodinných príslušníkov): telefonická, emailová – s dôrazom na zníženie paniky


Kontakty, RÚVZ

Meno/názov:                                                                        Telefón:                    E-mail:

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky          0917 222 682              novykoronavirus@uvzsr.sk

Národné referenčné centrum
zdravotníckych informácii                                                   0800 221 234


Príloha č. 2

Protokol postupu
(v prípade podozrenia nákazy v zariadení)

Úkon                                                                                                                   Zodpovedný
1. Zistenie osoby nakazenej virózou v ZSS                                                        Ktorýkoľvek zamestnanec okamžite nahlási vedeniu
2. Kontaktovanie RÚVR, zriaďovateľa a zmluvného/príslušného                       Riaditeľ alebo ním poverená osoba RÚVZ:
všeobecného lekára                                                                                            tel.0907 987 884      
                                                                                                                             Zákonný zástupca podľa klienta
3. Preventívne uzavretie oddelenia v ZSS, na ktorom boli príznaky ochorenia
zistené, do izolácie
4. (nikto neodchádza ani neprichádza)                                                               Príkaz vydá riaditeľ
5. Vyšetrenie všetkých klientov a zamestnancov oddelenia/zariadenia              Kontaktujú sa zákonní zástupcovia, ktorí spoločne s
                                                                                                                             pediatrami klientov a RÚVZ zabezpečia testovanie osôb
6. 14 dní uzavretia zariadenia v prípade, že
nákaza nebola potvrdená                                                                                    Nariadi RÚVZ
7. V prípade potvrdenia nákazy uzavretia
zariadenia podľa pokynov RÚVZ                                                                         Príkaz vydá riaditeľ
8. Okamžité zatvorenie ZSS                                                                                Príkaz vydá riaditeľ podľa nariadenia RÚVZ
9. Spolupráca so zriaďovateľom, VÚC,                                                               Riaditeľ
telefonická informácia o situácii a žiadosť                                                           Vedúci prevádzkového úseku
o bezodkladné dodanie ďalších ochranných prostriedkov, rukavíc, ochranných
oblekov, okuliarov.
10. Tieto prostriedky je zriaďovateľ (VÚC)                                                           Kontaktná osoba zriaďovateľa (napr. v meste / obci)
pripravený distribuovať okamžite na základe žiadosti.                                         a VÚC              
11. Poskytovanie najnutnejších a nevyhnutných zdravotných a
opatrovateľských činností                                                                                   Podľa stanoveného zoznamu nevyhnutných činností a
                                                                                                                            podľa štandardu/dokumentu
12. Upozornenie zamestnancov na pracovný režim, kedy je nutné
poskytovať - základnú činnosť a šetriť vlastný organizmus častejšími
prestávkami v práci                                                                                             Riaditeľ
13. Pravidelné stretnutia krízového tímu,
priebežné vyhodnocovanie situácie, snaha
o upokojenie neštandardnej situácie v areáli                                                      Členovia krízového tímu
14. Priebežné podávanie informácií a spolupráca
s RÚVZ, Okresným úradom a mestom                                                                Riaditeľ
15. Priebežné hygienické opatrenia                                                                     Podľa odporúčaní RÚVZ


Príloha č. 3

ZSS Personál ZSS
Záznam z výkonov preventívnych opatrení k zabráneniu šírenia Koronavírusu s použitím dezinfekčný prostriedkov Počet strán: 1

Dátum/ Dezinfekcia podláh v izbách/Dezinfekcia podláh na chodbách/Dezinfekcia vypínačov/Dezinfekcia kľučiek WC, izby, 
                           PODPIS                                         PODPIS                              PODPIS                                     PODPIS 
kúpeľne/Dezinfekcia madiel/Dezinfekcia kľučiek
                      PODPIS                     PODPIS

Skontroloval:                                                                 Dátum:


Príloha č. 4

ZSS Personál ZSS
Záznam z výkonov preventívnych opatrení k zabráneniu šírenia Koronavírusu s použitím dezinfekčnývh prostriedkov Počet strán: 2

Dátum/Dezinfekcia kľučiek/Dezinfekcia madiel/Dezinfekcia vypínačov/Dezinfekcia stolíkov a postelí/Dezinfekcia povrchov
                      PODPIS                 PODPIS                        PODPIS                            PODPIS                                   PODPIS
nábytku/Dezinfekcia kuchynky, príborov a pohárov/Germicídny žiarič/
                                   PODPIS                                              PODPIS





Dátum/Dezinfekcia kľučiek/Dezinfekcia madiel/Dezinfekcia vypínačov/Dezinfekcia stolíkov a postelí/Dezinfekcia povrchov
                   PODPIS                   PODPIS                          PODPIS                             PODPIS                                    PODPIS
nábytku/Dezinfekcia kuchynky, príborov a pohárov/Germicídny žiarič/
                                        PODPIS                                          PODPIS

Skontroloval:                                                                                           Dátum:


Legenda: Vyššie uvedené pracovné výkony bude personál každý deň po 15 hodine až do odvolania. Pre poobedňajší zápis slúži uvedená tabuľka. Do prázdnej kolónky žiadame podpis personálu.

1. Štandardné preventívne opatrenia zahŕňajú hygienu rúk; použitie OOPP, aby sa zabránilo priamemu kontaktu s krvou pacienta, telesnými
tekutinami, sekrétmi (vrátane respiračných sekrétov) a poškodenou kožou. Umývanie rúk – mydlom, vodou a dezinfekčnými prípravkami na báze alkoholu
2. Dezinfekcia kľučiek sa týka (WC, zdravotný úsek, izby, kúpeľne)
3. Madlá v kúpeľniach, WC, výťahy a chodby
4. Germicídny žiarič – jedáleň po raňajkách každý deň ( 60 min.) spoločenskú miestnosť na odd. každý deň po 20.00 h na (30 min)

Záznam vystavil


Príloha č. 5

Organizácia sociálnych služieb v ZSS


Opatrenia                                                                                                            termín                 zodpovedá                     splnené

Je pripravený zoznam zamestnancov s telefónnymi číslami (so súhlasom
zamestnanca), ktorí vyjadrili ochotu v prípade karantény v ZSS zotrvať
v krízovej službe (t. j. nepretržitý pobyt v uzavretom objekte 24/7).
Prostredníctvom zoznamu sa zabezpečí ich včasné informovanie o
odporúčaniach pre krízový pobyt v ZSS.

Je potrebné zabezpečenie dostatočného množstva OOPP pre zamestnancov
– jednorazové rúška, jednorazové plášte, štíty, rukavice, respirátory,
dezinfekcia, plôch a alkohol na ruky.

Bude spracovaný plán tzv. reprofilizácie lôžok v ZSS, t.j. vytvorenia
izieb, miest, oddelenia pre izoláciu pre prípad nariadenia rozsiahlejšej
izolácie v ZSS. Toto bude detailne koordinované s RÚVZ, ak taká
situácia nastane. Krízový tím si pripraví iba plán prechodného preskupenia
klientov a vytvorenia minimálne 2 tzv. izolačných miestností so samostatným
WC, prípadne kúpeľňou (ak to je možné).

Je k dispozícii zoznam potrebných liekov každého klienta a informačný
list klienta, ktorý obsahuje kontakty na príbuzných, na zamestnancov ZSS,
základná diagnóza, druh sociálnej služby, iné, napr. diéta a pod.


Organizácia obslužných prevádzok

Opatrenia                                                                                                                termín                    zodpovedá                   splnené
Je zostavený týždenný jedálny lístok s maximálnym podielom trvanlivých
surovín a jednoduchých jedál.

Pokiaľ dôjde k výpadku technických služieb, je určené miesto, kde bude
odpad uskladnený a ako bude označený.


Organizácia starostlivosti o zamestnancov a ďalšie osoby podieľajúce sa na starostlivosti


Opatrenia                                                                                                                termín                     zodpovedá                   splnené

Je k dispozícii zoznam vybavenia, ktoré zamestnanci musia mať so sebou
pre prípad vyhlásenia karantény a povolania do ZSS ku krízovej službe
(napr. karimatka, spací vak, základné lieky pre svoju potrebu, oblečenie na
1 deň atď.) a zamestnanci sú o ňom informovaní.

Vstupný zdravotnícky filter zamestnancov ZSS pred nástupom do práce, kde
sa zisťuje cestovateľská anamnéza, príznaky respiračnej infekcie zamestnancov
a osôb žijúcich v spoločnej domácnosti, v posledných 14 - dňoch.

Je vytvorený zoznam psychologických intervencií pre ukľudnenie klientov,
ich rodín, samotných zamestnancov. Vhodný je nácvik tzv. copingových
stratégií na zvládanie stresu vedený sociálnym pracovníkom alebo psychológom
alebo iným povereným pracovníkom a zopakovanie si základných vedomostí a
informácií z krízovej intervencie. Všetci zamestnanci by mali prejsť preverením
ovládania základných stratégií.


Príloha č. 6

Zoznam izolačných miestností (podľa špecifík ZSS).
Autis, Veľké Stankovce 762, 913 11 Trenčianske Stankovce
e-mail- info@autis.sk
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním